August 1, 2023
Годишният бюджет на Община Варна заделя около 10 милиона лева за строителство, ремонт и издръжка на спортни бази по програмата „Спорт за всички“. В същото време спортът във Варна не успява да изпълни основните си социални функции. Обездвижването сред подрастващите е все по-масовo. Статистиката показва, че България е сред първите страни в Европа по степен на затлъстяване сред децата, а този проблем има и своите регионални измерения. Спортът е не само средство за укрепване на телесното здраве, но и важен инструмент за предпазване от вредни зависимости и развитие на социални умения.
За да бъде осъществен тази комплексна функция, програмата на Промени Варна за развитие на спорта в града предвижда следните конкретни мерки:
1. Модернизация на спортните бази, площадки и училищните физкултурни салони: Ще подобряваме съществуващите спортни бази, площадки и физкултурни салони в града, за да осигуряваме съвременни и безопасни условия за тренировки и състезания. На местата в града, където няма съществуващи спортни обекти, които да се ремонтират и осъвременят, ще работим за изграждането на нови съоръжения. Ще разнообразим вида на терените, предлагани от общинските спортни бази, така че те да предлагат условия за практикуване на повече видове спорт. Ще използваме природните дадености на Варна, за да я превърнем в център на плажни и водни спортове от международен мащаб.
2. Интеграция на терените за високо спортно майсторство, общинските площадки и училищните бази в единна система: Инвестицията в спортни съоръжения се превръща в излишен лукс и източник на корупция, ако тези съоръжения пустеят през голяма част от времето. Ще стимулираме професионалните спортни клубове да предоставят част от ресурса си за достъп на спортисти-аматьори като средство за популяризиране на спортовете, които развиват. Ще изискваме от управителите на общинските спортни бази да запълват свободния капацитет на съоръженията, предоставяйки ги за часове по физическо възпитание на училища с недостатъчна спортна база. Целта е чрез добро планиране да осигурим на всеки гражданин на Варна достъп до спортни обекти в района, който населява.
3. Нов плувен басейн: Варна е центърът на плувния спорт в България и е градът с най-големи традиции в тази сфера. Варна заслужава да има втори голям плувен басейн, който да отговаря на нуждите на граждани и спортисти. По този начин Варна ще се върне към корените си и ще подпомогне развитието на плувните спортове не само в града, но и в страната. Новият плувен басейн ще бъде проектиран съгласно международните стандарти и ще предоставя съвременни условия за тренировки, състезания и подготовка на плувни таланти.
4. Приоритетно развитие на масовия спорт в сътрудничество с клубовете за елитен спорт: Състезанието е „душата“ на спорта, именно то го прави масов социален феномен. Като улесним достъпа на гражданите до спортните обекти и им осигурим реална възможност за участие в спортни дейности, ще се погрижим и за организацията на състезателен календар в рамките на аматьорския спорт. Ще разчитаме на подкрепа от клубовете за високо спортно майсторство, които ще продължат да получават подкрепа от общината. Ще насърчаваме организирането на масови спортни събития и активности, по подобие на Варненския маратон, които да привличат широка общественост и да насърчават здравословния начин на живот. Особено внимание ще обърнем на на междуучилищните турнири като средство за поддържане на интереса към спортни занимания у младите.
5. Общинска програма срещу здравословните проблеми при децата: Ще разработим и внедрим специални програми за превенция на здравословните проблеми, свързани с нездравословно хранене и липса на физическа активност сред децата. Във всяко варненско училище ще се провежда програма за мониторинг и превенция с помощта на диетолози и физически възпитатели. Програмата ще бъде част от училищния учебен план и ще възпитава преди всичко отговорност към здравето.