August 1, 2023
Обичаме Варна и знаем, че тя може да бъде град, в който се живее добре. За съжаление, градската среда на града е в упадък от много години. Улиците, тротоарите, пътищата, и велоалеите на Варна в голямата си част са неподдържани, въпреки огромните средства, които са предвидени в общинския бюджет за тях. Ремонтите са кампанийни и обикновено се извършват, когато наближат избори. Често те се провеждат без спазване на основните правила и нормативни изисквания за безопасност, без изпълняване на условията за ширина на тротоари и платна за движение, без ясна сигнализация, достъпна среда и др. Разминаването между цената и качеството им е драстично. Дълговете на общината отдавна надхвърлиха 100 млн. лв., а гражданите продължават да дишат прах от ремонти в летните жеги, да губят време в задръствания или да карат по разбит асфалт.
Промени Варна предлага 5 стъпки за подобряване на градската среда, които да върнат на варненци усещането, че живеят в добре уреден град.
1. Подобряване на градската инфраструктура: Изграждане и поддръжка на тротоари и улици, достъпни за хора с увреждания и майки с детски колички. Редовна поддръжка и ремонт на транспортната и пешеходна инфраструктура, включително тротоари, велоалеи и платна за движение в продължение на целия мандат на общината – от първия до последния й ден. Обезпечаване на цялостна инфраструктура – не просто на асфалтови настилки, а и на вертикална и хоризонтална маркировка, електрически, водоснабдителни и канализационни връзки, така че да не се получава дублиране на строителните и ремонтни дейности.
2. Изграждане и поддръжка на площади и паркове: Ремонт и поддръжка на съществуващите площади и паркове, като се отдава специално внимание на тези, които са били занемарявани през последните години, като Червения площад, гаровия площад, градинката около църквата Св. Петка, вторичните центрове и площадчета на повечето от административните райони и много други. Изграждане на нови площади и паркове в районите на Варна, където те липсват, по-конкретно ж.к. Левски, Победа, Кайсиева градина, Владиславово (за подробно представяне и визуализация вижте програмата ни „Парк във всеки квартал“).
3. Подобряване на качеството на изпълнение на проектите: Строг контрол на разходите за строителни и ремонтни дейности и чувствително подобряване на ефективността им. Изработване на публична програма с приоритети и срокове за благоустрояване на градските пространства с участието на местни архитекти, геодезисти и ландшафни инженери. Провеждане на конкурси за концепции, проектиране и изпълнение на проекти за градската инфраструктура с изисквания за високо качество и европейски стандарти. Категорично прекратяване на практиката на "инженеринг" договори, които насърчават използването на нискокачествени проекти и материали.
4. Дизайн код на градската архитектура с участието на граждани и професионалисти: Изслушване на гражданите в публичен формат, с цел да се съберат мненията и предложенията им за визията на града. Създаване и налагане на "Дизайн код на Варна“, който да установи ясни правила и изисквания за лика на публичните пространства, включително фасадите на частни и общински сгради, както и рекламните полета на територията на града.
5. Реформа в устройственото планиране на града: Възстановяване на активната роля на Общината в устройственото планиране на града и намаляване на ролята на частната инициатива в него. Създаване на общинска структура, отговаряща за устройственото планиране и изпълнението на стратегическите планове, включително анализи за капацитета и политика за устройство на зоните. Въвеждане на по-широк обхват на разработка при частно възлагане на устройствени планове, особено за новоурбанизирани територии, с цел избягване на фрагментирано планиране и насочване към по-добро използване на общинските имоти за улици и паркове. Борба с презастрояването на града, включително и въвеждане на строителна забрана и изменение на Общия устройствен план (ОУП) за зоните, които имат по-високи показатели от приетата политика за застрояване.